Participace v Humpolci ukázala sílu zapojení obyvatel. Vznikl návrh revitalizace, který má širokou podporu

Participace_mest_humpolec_1

Ve městě Humpolec jsme ve spolupráci s architektonickým studiem momentura pomohli s přípravou studie revitalizace ulic Rumunská, Hybešova a Lipová. Od začátku jsme stavěli na aktivním zapojení místních obyvatel. Jejich postřehy pomohly zpřesnit zadání, identifikovat skutečné potřeby a dosáhnout široké shody na návrhu. Díky participaci získalo město kvalitní podklady pro další fáze projektování. To zvýší efektivitu investice a sníží riziko komplikací při realizaci.

  • Čas čtení: 8 minut
  • Zadavatel: Město Humpolec
  • Spolupráce: architektonické studio momentura
  • Náš participační tým: Dominika Potužáková, Michaela Malá
  • Období: říjen – listopad 2024
  • Lokalita: Humpolec, rezidenční oblast zvaná Stodůlky: ulice Rumunská, Hybešova a Lipová

Klidná čtvrť, která se chystá na citlivou proměnu

Řešené území je klidná rezidenční čtvrť rodinných domů s výhodnou polohou – v blízkosti lesa i centra města. Obyvatelé zde udržují dobré sousedské vztahy a lokalitu vnímají jako příjemné místo k životu.

Město se rozhodlo věnovat této oblasti pozornost a plánovat její další rozvoj tak, aby odpovídal současným i budoucím potřebám. Na začátku bylo nutné zaměřit se na technické a urbanistické aspekty:

  • Technická infrastruktura – modernizace stávajících inženýrských sítí, vodovodu a kanalizace.
  • Doprava – zvýšení bezpečnosti, zpomalení provozu, doplnění přechodů a lepší propojení s centrem města.
  • Veřejný prostor – obnova chodníků, veřejného osvětlení a nevyužitých ploch.
  • Hluk a znečištění – ochrana obytné zóny před hlukem z hlavní ulice, zvažování protihlukové stěny.

Tyto potřeby určily základní směr revitalizace. Zároveň však bylo jasné, že k vytvoření funkčního a živého prostoru nestačí jen technické úpravy – klíčové bylo pochopit, jak místní obyvatelé vnímají svůj každodenní život v lokalitě.

Proto chtělo město přizvat k plánování i místní komunitu. Místní obyvatelé doplnili technické zadání o vlastní zkušenosti – upozornili na místa zatížená změnami počasí, identifikovali rizikové úseky pro pohyb dětí a seniorů a popsali, jak veřejný prostor vnímají z hlediska sousedských vztahů. Jasně se ukázalo, že klidný charakter lokality a její zelené plochy, zejména park uprostřed a val podél hlavní silnice, jsou pro místní klíčové.

Obyvatelé měli hlavní slovo

V úzké spolupráci s architektonickým studiem momentura a městem Humpolec jsme realizovali několikafázový proces zapojování obyvatel, který:

  • Městu a architektům umožnil pochopit, jaký mají místní pohled na lokalitu – jak se jim v ní žije, jaká úskalí řeší a čeho si nejvíce váží. Protože právě oni znají místo nejlépe.
  • Obyvatelům nabídl možnost podílet se na tvorbě návrhu studie revitalizace a tedy na tom, jak jejich rezidenční lokalita bude nejen vypadat, ale především fungovat v detailu i celku.
  • Obyvatelům a dalším zainteresovaným stranám (odbor dopravy, technické služby, policie,vedení města) umožnil sdílet zpětnou vazbu na návrh studie revitalizace tak, aby návrh co nejlépe odpovídal jejich potřebám.
Participace_mest_humpolec_5

Komunikace města zajistila vysokou účast

Participace měla úspěch nejen díky dobře nastavenému procesu, ale i díky aktivnímu přístupu města. Lokalita má silně propojenou komunitu, a proto bylo důležité oslovit co nejvíce obyvatel. Město pomohlo s přípravou informačních materiálů – vytvořilo letáky v oficiální vizuální identitě, zajistilo jejich distribuci do schránek a komunikovalo projekt na sociálních sítích.

Tento přístup se vyplatil. Účast na setkáních byla vysoká, lidé přicházeli informovaní a měli reálný zájem návrh ovlivnit. Revitalizace se tak nestala jen technickým projektem, ale společným dílem města, odborníků a místní komunity.

“To co vnímám z pohledu starosty jako velmi důležité pro správný rozvoj města nebo jeho částí, je včasné zapojení obyvatel nebo konkrétní skupiny lidí, kteří danou lokalitu užívají. Pokud občané mají šanci se do tvůrčího procesu zapojit hned na začátku, je velká pravděpodobnost, že budou spokojeni i s následnou realizací.”

– Petr Machek, starosta Humpolce

Lidé nás pozvali domů a měli jasno, co chtějí změnit

V úvodní fázi jsme přímo v lokalitě oslovili obyvatele, abychom lépe porozuměli jejich každodenním návykům a vztahu k lokalitě. Díky komunikaci města lidé věděli, kdy je navštívíme, a vítali nás s otevřeností i předem sepsanými podněty. To vedlo k promyšleným diskusím, ve kterých se často objevovaly konkrétní návrhy a detaily jejich zkušeností s místem.

Z celkového počtu 46 domácností se průzkumu zúčastnilo 33, čtyři domácnosti odmítly a na zbylých 10 jsme se nedozvonili – těm jsme proto nechali letáček s kontaktem pro sdílení názorů e-mailem.

Participace_mest_humpolec_2

Aby architekti lépe pochopili specifika lokality, byli přímo přizváni k tomuto terénnímu průzkumu. Díky osobnímu kontaktu s obyvateli získali hlubší vhled do jejich potřeb a priorit, což jim pomohlo při tvorbě návrhu. Tato zkušenost umožnila architektům nejen lépe interpretovat data, ale také přímo „nasát“ atmosféru místa.

„My architekti jsme díky participaci získali informace a postřehy od obyvatel z první ruky. Měli jsme možnost přímo zažít, jak lidé prostor využívají. Jejich autenticita a důraz na klíčová témata k řešení tak pro nás byly mnohem zřetelnější.

Proces také zpřesnil samotné zadání – například jsme původně uvažovali o altánu, ale zjistili jsme, že ho místní nepotřebují. Návrh se proto soustředí na prvky, které skutečně využívají a chtějí – hřiště, předzahrádky u silnice, ohniště nebo stromy vysazené vlastníma rukama.“

– Michal Rouha, architekt z ateliéru momentura

Strukturované setkání, kde měl každý hlas svou váhu

Druhá fáze participace byla zaměřena na aktivní zapojení obyvatel do procesu připomínkování návrhu studie revitalizace. Setkání nebylo pouhým diskusním fórem, ale mělo jasně strukturovaný průběh, aby byl sběr podnětů efektivní:

  • Úvodní prezentace – Starosta města představil záměr revitalizace, naše specialistky na participaci představily závěry z terénního průzkumu a architekti z momentura vysvětlili hlavní principy návrhu vycházejícího z předchozí fáze participace.
  • Pracovní skupiny – Účastníci byli rozděleni do menších skupin, aby se zajistilo, že každý dostane prostor pro vyjádření. Každá skupina měla za úkol formulovat:
    • Co se jim na návrhu líbí a považují za přínosné.
    • Jaké mají obavy či návrhy na úpravy.
  • Shrnutí a další kroky – Výstupy ze skupin byly následně prezentovány architektům, kteří je zapracovali do návrhu.
Participace_mest_humpolec_9

Výhody strukturovaného setkání:

  • Jasně definovaná témata eliminovala chaotické diskuze.
  • Architekti i město dostali konkrétní body k úpravě návrhu.
  • Zapojení všech účastníků – prostor dostali i ti, kteří by se jinak neprosadili.

Tento přístup zajistil, že se nejednalo pouze o formální „setkání s občany“, ale o skutečný dialog mezi městem, odborníky a komunitou.

Participace_mest_humpolec_8

„Během komunikace si lidé začali uvědomovat další souvislosti v návrhu a doplňovali ho o svůj kontext. Například řešili, jak se bude povrch udržovat. Pokud by se solil, mohl by poškodit květiny v předzahrádkách. I ve studii bylo uvedeno, že údržba povrchů vyžaduje specifický přístup.

Mnoho lidí si také nedokázalo představit princip obytné zóny, ale díky diskusi si ho mohli lépe ‚osahat‘. Už jen fakt, že tam nebudou chodníky, pro ně byl novinkou. Přicházeli s doplňujícími podněty, které architekti zapracovávali. Například i umístění parkovacích stání se na základě jejich připomínek přesunulo na opačnou stranu ulice.“

– Michal Rouha, architekt z ateliéru momentura

Konzultace s klíčovými partnery

Participace není jen o zapojení občanů, ale také o koordinaci důležitých stakeholderů, kteří hrají klíčovou roli v hladkém průběhu a realizaci projektu. Základním předpokladem úspěšné participace byla úzká spolupráce s architekty i dalšími místními aktéry, kterých se revitalizace rezidenční lokality týká.

Proto jsme koordinovali konzultace návrhu s:

  • Odborem dopravy – řešení bezpečnosti, přechodů a organizace dopravy.
  • Technickými službami – koordinace údržby a technických opatření.
  • Policií – konzultace dopravního řešení z hlediska bezpečnosti.
  • Starostou města – propojení participace s dlouhodobou strategií města.

Finální prezentace: Lidé návrh přijali za svůj a aktivně ho podpořili

Architekti upravený návrh ještě jednou veřejně prezentovali, aby si ho místní mohli detailně projít a vyjádřit se k finální podobě. Město navíc udělalo důležitý krok směrem k transparentnosti a inkluzi – celou prezentaci streamovalo na YouTube, což umožnilo zapojení i těm, kteří se nemohli dostavit osobně.

Během setkání došlo k situaci, která dokonale ukázala sílu participace. Přestože jsme společně s městem dělali maximum pro to, aby byli všichni obyvatelé informováni a měli možnost se zapojit už v předchozích fázích, objevil se rezident, který se až dosud procesu neúčastnil. Měl otázky, pochybnosti a nebyl si jistý některými navrženými změnami.

Jeho sousedé ale nezaváhali. Sami mu osvětlili, proč návrh vypadá tak, jak vypadá, a jaký byl proces jeho tvorby. Prakticky se sami stali obhájci a ambasadory návrhu. 

“Tento moment byl důkazem, že participace opravdu funguje. Lidé si návrh osvojili natolik, že ho sami aktivně obhajovali a přibližovali ostatním. To je známka úspěšné participace. Nejde jen o to, že občané vyplní dotazník nebo přijdou na setkání. Skutečná participace znamená, že se místní s návrhem ztotožní a pomáhají zajistit jeho přijetí v komunitě.”

– Michaela Malá, specialistka participace a socioložka týmu Participace měst

Zapojení obyvatel pomáhá městu dělat správná rozhodnutí

Humpolec ukázal, že participace není překážka v plánování, ale naopak klíčový nástroj pro kvalitnější městský rozvoj. Pokud je proces dobře nastavený, přináší konkrétní výsledky, které zlepšují kvalitu návrhu i jeho přijetí veřejností.

  • Občané se stali součástí rozhodování – výsledný návrh reflektuje jejich skutečné potřeby a zkušenosti.
  • Architekti získali přímý vhled do užívání prostoru, což vedlo k přesnějším a funkčnějším řešením.
  • Město získalo širokou podporu pro realizaci, čímž minimalizovalo riziko protestů, úprav v budoucnosti a zdržení projektu.
  • Instituce, investoři a správci městského majetku dostali kvalitní podklady, které pomohou minimalizovat budoucí náklady na úpravy a údržbu.

Výstup z participace s místními je dostupný pod následujícím odkazem a studie revitalizace humpolecké rezidenční lokality Stodůlky zohledňující poznatky z participace po rozkliknutí tohoto odkazu.

Participace_mest_humpolec_7

Chcete participaci zapojit i do vašeho projektu?

Ozvěte se nám – pomůžeme vám nastavit proces tak, aby měl smysl a přinesl pozitivní výsledky pro město i jeho obyvatele.

Zpět na výpis článků